SAJAND TEENUSEID JA INNOVATSIOONI

Meie lugu sai alguse taasiseseisvunud Soomes ja ajal, mida iseloomustas rahva soov areneda.

1923. aastal asutas Leino Molander Dayton Vaaka Oy ja ettevõte avas oma esimesed äripinnad Helsingis Jääkärinkatul. Ettevõte alustas USA-s Ohios osariigis Dayton Scale Company toodetud mehaaniliste kaalude importimist.

 

 

 

 

 

 

Algusaastatel importis ettevõte lisaks kaaludele ka mitmesuguseid tehnilisi seadmeid, näiteks mänguautomaate. Tol ajal olid need üsna tavalised ja nende tegevus ei olnud nii reguleeritud kui tänapäeval. 1930. aastate alguses soetas, paigaldas ja hooldas Dayton mänguautomaate Mannerheimi laste hoolekandeühingu (MLL) teenusena. 1933. aastal kinkis Dayton kõik oma masinad MLL-ile. Samal ajal sai USA-s Dayton Scale Company IBM-i kontserni osaks.

Pärast Teist maailmasõda laiendas Dayton oma tegevust Soomes, lisades tootmise, kuna ettevõte hakkas jae-, hulgi- ja tööstusklientide vajadusteks tootma oma mehaanilisi kaalusid, põrandakaalusid, kohviveskeid ja lihaveskeid. 1956. aastal kolis ettevõte uutesse ruumidesse Espoos Kilos.

Samal aastal tabas Daytonit tõsine kaotus, kui ootamatult suri ettevõtte asutaja Leino Molander. Perekonna naised võtsid ohjad enda kätte. Asutaja tütrest Marie-Louise’ist sai ettevõtte tegevdirektor ning tema ema Else Molander võttis ettevõtte raamatupidamise ja finantsjuhtimise üle. Kolmas põlvkond oli juba kasvamas – Jerker Molander sündis 1955. aastal, vaid aasta enne vanaisa surma.

Alates 1960. aastatest kuni 1980. aastateni saavutas Dayton tugeva positsiooni kaalude ja seadmete tarnijana toidukaupade jaemüügi- ja tööstusklientidele. Nende klientidega tekkisid pikaajalised suhted.

1990. aastate alguse sügava majanduslanguse tagajärjel sattusid paljud Soome ettevõtted, sealhulgas Dayton, finantsraskustesse. Ettevõtte töötajate arv vähenes viieni ja isegi pankrot polnud enam kaugel. Jerker Molander, kes oli töötanud advokaadina ja suure automüügiettevõtte tegevdirektorina, naasis perefirmasse ja võttis 1995. aastal selle juhtimise üle.

1998. aastal määrati ettevõtte tegevjuhiks Fred Ramberg ja Jerker Molander siirdus juhatuse esimeheks. Duo hakkas ettevõtet kasvatama. Orgaanilisest kasvust ei piisa – nad hakkasid ette valmistama omandamisi, mis laiendaksid Daytoni pakkumist.

AASTAID JÄRJEPIDEVAT KASVU

Märkimisväärne pöördepunkt toimus 2000. aastal, kui Dayton ostis Monilaite Oy äritegevuse. Monilaite omas turul tugevat positsiooni, eriti kiirtoidutööstuse seadmete tarnijana, mis tõi Dayton´ile teenindamiseks uue ärivaldkonna. Sel ajal asus ettevõte Vantaal Salpakujas.

2005. aastal astuti järgmine kasvusamm. Dayton omandas Thomeko Oy toidukaupade jaemüügiseadmete valdkonna. Thomeko tehing muutis Daytoni juhtivate toidukaupade jaemüügikontsernide oluliseks partneriks ja seadmete tarnijaks. Samal aastal kolis Dayton oma praegustesse ruumidesse Vantaa, Tikkurilantie. Töötajate arv ulatus 50 inimeseni.

Tugevnenud positsiooniga toidukaupade jaemüügis suurendas Dayton oma geograafilist kohalolekut Eestis, Lätis ja Leedus ning Venemaal ja Valgevenes.

Daytoni tegevus kasvas nüüd Balti riikides kiiresti. 2014. aastal omandas Dayton Leedus Rolvika UAB ja Robiga UAB. Robiga oli juba sel ajal oma turgudel roostevabast terasest mööbli võtmetähtsusega tootja. Raskesti prognoositava ärikeskkonna ja väärtushinnangute erinevuse tõttu hakkas Dayton 2010. aastate lõpus Venemaalt ja Valgevenest taganema ning lahkus neilt turgudelt täielikult 2022. aastal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023. aastal saab Dayton saja-aastaseks. Kontserni käive on kasvanud 55 miljoni euroni ning personali kuulub 300 kolleegi Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus. Poole kontserni käibest moodustab tegevus väljaspool Soomet.

Meie visioon on kliendikeskne tegevusmudel, mis areneb koos toidukaupade ja -töötlemissektori vajadustega.

Dayton on täna finantsiliselt tugev Soome pereettevõte, millest on kujunenud mitmekülgne ettevõtetevaheliste kaubamärkide maja. Oleme spetsialiseerunud toiduainete jaemüügi-, kiirtoidu-, kohviku- ja toiduainetööstuse seadmetele ja kontseptsioonidele.

Lisaks juhtivatel kaubamärkidel põhinevale toote- ja teenusteportfellile on meie valikus professionaalide vajadustele valitud lahendused toidu valmistamise, kaalumise, hinnastamise, ladustamise ja esitlemise ning pakendamise ja tooteohutuse vallas. Meie enda tehases roostevabast terasest valmistatud mööbel on Daytoni tootevaliku oluline osa.

Daytoni pühendumus klientidele väljendub meie teenindus- ja hooldusvõrgustikes, millel on täielik üleriigiline katvus. Need tagavad meie klientidele meie masinate ja seadmete tööaja ja kasutatavuse. Pakkematerjalid täiendavad seadmete müüki ja tugevdavad Daytoni positsiooni tervikliku kontseptsiooni tarnijana.

Dayton alustas oma teekonda kaaludemüügi ettevõttena, kuid aastate jooksul on meie tootevalik arenenud nii, et see kataks meie klientide kõik vajadused. Tootevalik areneb jätkuvalt, et rahuldada meie klientide pidevalt muutuvaid vajadusi.

Viimased aastad on olnud selle heaks näiteks. Oleme oma positsiooni tugevdanud mitmete uute kontseptsioonide ja lahendustega. Nende hulgas on muuhulgas värskelt pressitud mahl, külma ja kuuma toidu esitlus ning lahendused kaasaegseks toiduvalmistamiseks. Samuti oleme suurendanud oma kohalolekut jätkusuutlike pakkematerjalide tarnijana. Toiduainetööstusele suudame tarnida terviklikke tootmisliine.

TEENINDUS, INNOVATSIOON JA PIDEV ARENG

Daytoni kultuur põhineb ettevõtlikkusel, usaldusel ja tõhusal teostusel.

Tihe koostöö klientidega on meie identiteedi keskmes. Ühendame klientide vajadused ja oskusteabe oma teadmistega, et pakkuda vastutustundlikult ja usaldusväärselt täpselt õigeid toidu- ja joogikontseptsioonilahendusi.

Meie eesmärgid ja põhimõtted on selged. Tahame oma äri kasumlikult kasvatada. Loome toidu- ja joogikontseptsioone erinevatele müügikanalitele, arendame efektiivseid protsesse, pakume üleriigilist teenindust ja hooldust ning tagame alati kõrge kliendirahulolu. Samuti oleme pühendunud tihedale koostööle äri juhtivate partneritega.

Meie ühine teekond jätkub. Jätkame oma tootevaliku täiendamist uute teenuste ja uuendustega, et võimaldada oma klientidel arengu kasvu.

 

Rasmus Molander

Chairman of the Board

 

 

 

 

 

 

Pekka Tiainen

CEO