Siin see on – äriregistris registreerimise avaldus – nii on sinna trükitud kaunistatud tähtedega. Suur töö on juba ära tehtud – uurimistöö, kontaktvõrgustiku loomine, ettevalmistused. Kuid “see on alles algus” mõtiskleb noor Leino Molander, hoides käes värsket ühinemismemorandumit; Dayton Waaka Osakyhtiö – Dayton Wåg Aktiebolag ”.

Aasta oli siis 1923. Soome oli oma iseseisvuse saavutanud vaid kuus aastat tagasi. Soome esimene president K.J. Ståhlberg oli endiselt ametis. Dayton Waaka esimesed äriruumid olid Helsingis Jääkärinkatu tänaval. Koos kahe kaaslasega asus Leino Molander juhtima ettevõtet, mis importis Daytoni kaubamärgi kaale. Neid imporditi USA-st, Ohio osariigis tegutsevast ettevõttest Dayton Scale Company.

Teabeallikates räägitakse, et 1930-ndatel tegi ettevõte koostööd kodanikuühendusega “Mannerheimin Lastensuojeluliitto”. Sel ajal oli mänguautomaate juba palju. Nende kasutamine ei olnud nii rangelt reguleeritud kui praegu. Dayton Vaaka Oy soetas, paigaldas ja hooldas mänguautomaate, mis teenisid sissetuleku Mannerheimin Lastensuojeluliittole. 1933. aastal kinkis Dayton Vaaka kõik oma mänguautomaadid mainitud kodanikuühendusele, kuid ettevõte teenis nende hooldamisega ikkagi raha. Samal aastal ostis IBM Ohio osariigis asuva Dayton Scale Company.

 

Peale mitmeid muutusi kolis Dayton Vaaka kaasaegsetesse ja avaratesse ruumidesse Espoo linnas. Aasta oli 1956. Ettevõte oli alustanud oma kaalude tootmist jae- ja hulgikaubandusele ning ka tööstusele. Samal aastal tabas Dayton Vaaka inimesi hirm, kui Leino Molander ootamatult suri. Perekonna naised võtsid juhtimise üle. Leino tütar Marie-Louise sai tegevjuhiks ja tema naine Else võttis üle raamatupidamise. Kolmas põlvkond oli juba kasvamas. Jerker Molander sündis vaid üks aasta enne vanaisa surma.

Nüüd ütles Jerker, et on saavutanud kindla aluse ettevõtja perekonna pojana. Tema üks olulisemaid õppetunde on see, et „sa ei tohi kunagi järele anda“. Ettevõtja peab olema alandlik nii rasketes olukordades kui ka headel aegadel. Jerker nimetab ka ettevõtjaid, keda ta peab näideteks: Jaakko Pöyry, Mikael Wrede (Metro Auto) ja Monimoite Oy asutaja Timo Puukilainen.

 

 

Pärast 1990ndate aastate alguse langust oli ettevõte raskustes. Juhtkond vananes ja uued jõud olid vajalikud. Dayton Vaaka töötajaid oli koondatud, jäi vaid 5 inimest. Jerker Molander asus perefirmat juhtima 1995. aastal. Kui ma küsin talt, kuidas ta seda tegi, vastas ta: “Jõudsime tööle. Kulusid kontrolliti ja korraldati finantseerimine Kilo paki omandamiseks. Me töötasime palju ”.

Hüpe pereettevõtte tugevuse kättesaamiseks tasus end ära. 1998. aastal ostis Fred Ramberg ettevõtte osa ja asus tegevjuhiks. Jerkerist sai direktorite nõukogu esimees. Koos alustas paar sihikindlat tööd ettevõtte laiendamiseks. Ainuüksi orgaanilisest kasvust ei piisanud, nii et 2000. aastal ostis Dayton ettevõtte Monilaite Oy, mis oli tugev seadmete tarnija kiirtoidusektorile. Nii sündiski Monilaite-Dayton Oy. 2005. aastal ostis Monilaite-Dayton Oy Thomeko Oy jaeäri ja nii sündiski Monilaite-Thomeko Oy. Selle tehingu tulemusel naasis ettevõte juurte juurde, st tarbekaupade ja materjalide sektorisse. 01.07.2015 austas ettevõte oma ajalugu ja muutis oma nime Dayton Group´iks. Täna töötab Dayton Group´is üle 400 inimese ja 2014. aasta käive oli 45 miljonit eurot. Ettevõte tegutseb Soomes, Eestis, Lätis, Leedus ja Hiinas. Dayton investeerib tugevalt rahvusvahelisse laienemisse. Ettevõte soovib olla usaldusväärne äripartner oma klientidele nii Soomes kui ka rahvusvahelistel turgudel.